Misky a sklenice na klíčení
Misky a sklenice jsou nádoby na klíčení, které vám velmi usnadní práci s nakličováním semínek. Většinou jsou navržené tak, abyste si s co nejmenším úsilím a práce zvládli vypěstovat zdravé klíčky sami doma a to za použití pouze dané nakličovací pomůcky, vybraných semínek a vody.
Co je vhodnější? Nakličovací miska nebo sklenice?
Sklenice na klíčení
Nakličovací sklenice jsou výbornou pomůckou pro klíčení semínek, jsou velmi jednoduché na obsluhu, a proto si klíčky ve sklenici zvládne vypěstovat i úplný začátečník.
Důležité je zhruba na 12 hodin semena namočit, záleží na daném druhu, poté vodu vylít, propláchnout a vložit sklenici do stojánku a vodu nechat odkapávat. Proplachování semínek vodou by mělo probíhat každé ráno a večer jako prevence proti vzniku plísní.
Nakličování ve sklenici má samozřejmě své výhody i nevýhody. První nevýhodou může být, že se nehodí úplně pro všechny druhy. Při klíčení ve sklenici následně dochází ke konzumaci celých rostlinek i s kořínky a semínky a některá semínka není vhodné konzumovat nebo svou strukturou se pro tento druh klíčení nehodí a jsou spíše určena pro nakličovací misky. Obecně platí, že semínka většího charakteru jako hrách, mungo, pískavice, ředkvičky, pšenice,… se dokonale hodí pro klíčení ve sklenici a malá či slizotvorná semínka jako rukola, řeřicha, vojtěška se nakličují v miskách.
Miska na klíčení
Nakličovací misky jsou vhodnější pro menší semínka a sklenice pro ta velká. Velká semena lze samozřejmě klíčit i v miskách, pokud jsou na ně misky uzpůsobené a mají dostatečně velké otvory na prorůstání kořínků, což může být zase problém pro malá semínka, jelikož danou dírou mohou propadnout.
Pokud se soustředíte spíše na klíčení menších semínek, zvolte nakličovací misky s menšími otvory, aby vaše malá semínka nepropadla, ale zároveň, aby jimi mohly prorůstat kořínky. Tento problém lze řešit i dalšími způsoby. Pokud máte misky spíše pro větší semínka, můžete do klíčícího prostoru rozprostřít papírovou utěrku či netkanou textilii, kam v dalším kroku vysadíte malá semínka, která zde vyklíčí a bez problému zapustí kořínky.
Pro zajištění vyšší klíčivosti, je vhodné předmáčet semínka i při pěstování v miskách s výjimkou semínek slizotvorných, ty se sází rovnou na sítko či podložku do nakličovací misky a zarosí rozprašovačem. Po celou dobu klíčení by měla být semínka ukryta nejlépe ve tmě a bez přísunu větší dávky vzduchu, aby nevysychala. Jakmile vyklíčí a zakoření, je důležité je odkrýt, aby výhonky mohly růst a docházelo k cirkulaci vzduchu.