Jak si doma vypěstovat microgreens

Dnešní doba je charakteristická rostoucím zájmem o zdravou výživu, a pokud jste se zde zrovna ocitli, není to náhoda a zdravé stravování vám zřejmě není úplně cizí.

Cílem této sekce je, aby opravdu každý měl možnost ochutnat tuto úžasnou „superpotravinu“ zvanou microgreens.

 

Co budete k pěstování potřebovat

 

Než se pustíte do pěstování, je třeba si připravit veškeré potřebné příslušenství. Kromě semen zvolte také vhodný substrát a výsevní misky. Pro domácí pěstování microgreens vám postačí denní světlo za oknem.

 

  • semínka - měla by pocházet z ekologické produkce a v žádném případě nesmí být chemicky ošetřena. Proto je třeba dbát při výběru semínek vysoké opatrnosti, aby nedocházelo ke konzumaci toxických látek.

 

  • výsevní misky - volte spíše nízké misky, které nedávají příliš prostoru pro růst kořenů, aby většina energie rostlinek byla směřována do nadzemních částí, které jsou sklízeny.

 

  • pěstební medium - ideální volbou bude lehký substrát umožňující dobrou propustnost vody a snadné prorůstání kořínků. Výborných výsledků dosáhnete například, když použijete klasické kokosové vlákno. K pěstování lze využívat i jiných médií, jako jsou rohože z přírodních materiálů, kupříkladu juta, konopí či rockwool.

 

Jak postupovat při pěstování

 

Řadu semínek můžete ihned vysévat přímo na pěstební médium, avšak některá vyžadují pro úspěšné vyklíčení na několik hodin předmáčet. Jedná se většinou o semínka větších velikostí, která potřebují nabobtnat, například hrách, slunečnice nebo fazole.

Předmáčením semínek zkrátíte dobu potřebnou k vyklíčení a tím i snižujete riziko vzniku plísní. Obecně se doba předmáčení pohybuje mezi 8 až 12 hodinami dle druhu rostliny.

 

1. Výsev semínek

Do výsevní misky rozprostřete připravené pěstební medium. Pokud používáte substrát, srovnejte jeho povrch do roviny a následně již můžete semínka rozmístit po jeho povrchu a jemně udusat. Semínka nezahrnujte substrátem, zbytečně byste museli rostlinky po sklizení očistit.

 socialni_site_foto_7

 

2. Zálivka 

Výsev máte úspěšně za sebou a následuje zálivka. U předmáčených semen není nutné udržovat tak vysokou vlhkost substrátu. Semínka, která do sebe budou vodu teprve absorbovat, potřebují v prvních dnech vody více. Po vyklíčení již stačí mírnější zálivka

 socialni_site_foto_3

 

3. Vytvoření správného klima

Prvním postupem, jak zajistit budoucím rostlinkám vhodné podmínky a klima pro rovnoměrný růst a rychlé vyklíčení, je zakrytí semínek. Semínka nejsnáze vyklíčí ve vlhkém a temném prostředí a to lze jednoduše zajistit přiklopením druhé výsevní misky opačnou stranou či misku se semínky přikrýt tmavou folií, kartonem nebo použít cokoliv jiného, co vás napadne. Ideální doba, kdy již zakořeněné rostlinky odkrýt je 3-4 dny.

 socialni_site_foto_6

 

Druhým postupem, jak zajistit rovnoměrný růst a rychlé zakořenění, je zatížení semínek. Tento postup je určený především pro větší semínka, jako je slunečnice, fazole či třeba hrách, která někdy mají problém se zakořeněním a dostatečné zatížení ze shora tento problém vyřeší. Nejjednodušší způsob, jak zatížit semínka, je za pomoci druhé výsevní misky, která se přiloží na povrch substrátu se semínky a do ní se rozloží přiměřené závaží. Misku je vhodné odstranit, jakmile jsou malé rostlinky zakořeněné (3-4 dny).

socialni_site_foto_4

 

4. Sklizeň microgreens

Odteď už stačí jen dodržovat zálivku, kontrolovat růst vašich výpěstků a těšit na brzkou sklizeň, která se provádí mezi 7. až 21. dnem od vysazení dle růstu pěstovaného druhu.

 

socialni_site_foto_1